Microsoft og Intel har de siste månedene hatt et tett samarbeid om å utvikle Net-PC-spesifikasjonen: En spesialutgave av Wintel-arkitekturen hvor man har eliminert diskettstasjon, CD-ROM og (eventuelt) harddisk og hvor man bruker Windows-grensesnitt for hente alle nødvendige data og programmer fra serveren.
I markedet har man oppfattet dette som et produkt hvor Intel skulle levere all hardware, inkludert nettverkstilkobling.HovedproduktDette vil imidlertid ikke 3Com akseptere, siden nettopp nettverksadapter-kort til Wintel-PCer har vært selskapets viktigste produkt i en årrekke. Derfor har selskapet utviklet “Fast Ethernet on a chip”, en løsning hvor man får 100 Mbit/s Ethernet på en brikke som går rett inn på Net-PCs hovedkort og som dermed gjør det både enklere og rimeligere å sette sammen slike produkter, melder 3Com.
Annonse
– Med litt annen software vil brikken også kunne brukes på nettverks-maskiner fra Oracle og Sun, sier 3Coms Doug Spreng i meldingen. Produktet er allerede klart i prototypeversjon og selskapet regner med å levere i volum til høsten. Dell Computer Corp. har i følge 3Com allerede bestemt seg for å satse på løsningen.
Annonse
Annonse