Inntil nå har prisen pr. port for Fast Ethernet-svitsjer gjerne lagt på 500 til 700 dollar (3.500 – 5.000 kroner) pr. port. Derfor var det nok mange i nettverksbransjen som rystet på hodet da Bay like før jul annonserte at selskapet vil kunne levere en svitsj beregnet på arbeidsgrupper med en pris på omlag 1.700 kroner pr. port.
Dette kan selskapet gjøre ved å utnytte Netics teknologi for spesialtilpassede brikker (ASICS) som blant annet skal brukes i den nye svitsjen
Nå kan InfoWorld fortelle at blant andre Hewlett-Packard har til hensikt å gå ut med like lave priser innen Bay kan levere sin nye svitsj. Og industrianalytikere regner med at såvel 3Com som Cisco vil tilby tilsvarende produkter i samme prisleie innen Networld+Interop arrangeres i Las Vegas i mai.

Det er ingen grunn til å tvile på at de nye produktene fra Bay vil gi Ethernet-basert svitsjing en ny rolle i bedriftenes lokalnett.


Annonse