julian assange
Nå lurer mange på om Joe Biden, eller eventuelt en erstatter, benåder Edward Snowden og/eller Silk Road-grunder Ross Ulbricht. Bilde: David G. Silvers, Cancillería del Ecuador/Wikipedia

Annonse


Julian Assange er en fri mann etter 14 år

Julian Assange har kommet til enighet med USA og slipper fengsel.

Julian Assange fri etter 14 år

Assange flyktet til Storbritannia i 2010 etter at Wikileaks, som han styrte, publiserte gigantiske mengde informasjon fra det amerikanske forsvaret. Spesielt en video som skal ha vist angrep på journalister, skapte oppsikt. Etter at han søkte tilflukt i den Ecuadorianske ambassaden i London i juni 2012 (for å unngå utlevering til Sverige og potensielt USA etter påstand om voldtekt – saken ble senere henlagt) ble han til slutt arrestert av britiske myndigheter i april 2019.

Det var også store lekkasjer i mars 2017:

«Vault7 (Year Zero er første del), som lekkasjen er døpt, dokumenterer etterretningstjenestenens gigantisk arsenal med skadevare og 0-dag-angrepsteknikker som kan rettes mot en rekke Amerikanske og Europeiske selskap, blant annet produkter som iPhone, Android, OS X , Linux, Windows og rutere – selv smart TV-er, og Samsung er nevnt spesifikt her, kan tyvlyttes på fordi CCI enkelt kan tyvlytte takket være mikrofonene som er å finne i de mest populære forbrukerproduktene på markedet i dag.

Det stopper ikke med forbrukerelektronikk, men fortsetter med biler: Ifølge lekkasjen jobbet CIA i oktober 2014, og trolig senere, med måter å ta over kontrollen på moderne biler og på den måten kunne ta livet av personer på en måte som nesten er umulig å oppdage.»

USA har sagt seg enig i å ikke fengsle Assange så lenge han erkjenner seg skyldig for brudd på amerikansk spionasjelov. Dommen er derfor 62 måneder som allerede er sonet. En høring på øya Saipan holde 01:00 i morgen.

Her er det første klippet av Assange på mange å i det han entrer flyet:

💬 Hopp til kommentarene

Annonse