Vegvesenet har godkjent at Tesla kan aktivere FSD med aktiv sjåfør i to år.
FSD Supervised i Norge har fått en to år testperiode
Det rapporterer Kees Roelandschap på X: BREAKING: Tesla har nettopp fått et 2-årig unntak for å kjøre FSD (Supervised) på offentlige veier i Norge. Ikke i teorien. Ikke i simulering. Men med ekte biler, aktiv programvare og myndighetstilsyn.»
Vi rapporterte september i fjor at FSD-testing i Europa skulle starte i år. Deretter, i desember, kunne vi bekrefte at Tesla Belgia har søkt Vegvesenet om nivå 2-testkjøring med sjåfør i Norge.
Testprogrammet gir lov til:
- FSD v13 aktiv
- Modifisert styring og hastighetskontroll
- Kun Tesla-trente sjåfører
- På registrerte EU-typegodkjente kjøretøy
Annonse
Annonse
82% av private investeringskontoer taper penger ved å handle CFDer med denne leverandøren. Du bør overveie om du har råd til å ta høye risikoen for å tape pengene dine. 82% av CFD-kontoer innen detaljhandelen taper penger.
Vegvesenet skriver i vedtaket:
«Det er kun førere ansatt i Tesla-organisasjonen, med gyldig førerkort og som har gjennomført Teslas interne opplæring som sikkerhetsfører, som har tillatelse til å aktivere det modifiserte systemet.
TestaktivitetVedtak:Statens vegvesen gir dispensasjon for Teslas «FSD (Supervised)» fra FN-regelverk 79 med hjemmel i bilforskriften § 5-17-2, for en periode på to år fra vedtaksdato. Kjøretøyet må modifiseres tilbake etter endt testperiode.
Eier av kjøretøyet kan bestille time på Risløkka trafikkstasjon for fremvisning av modifisert programvare og innføring av vognkortmerknad: «Kjøretøyet er modifisert med SW v13. Kun førere som kan dokumentere gjennomført Tesla-sikkerhetskurs tillates å aktivere systemet.»
Om selve vedtaket:
«SVV gir dispensasjon for Teslas «FSD (Supervised)» fra FN-regelverk 79 med hjemmel i bilforskriftens § 17-2 for en periode på to år fra vedtakets dato. Kjøretøyet må modifiseres tilbake etter endt testperiode. Eier av kjøretøyet kan bestille time på Risløkka trafikkstasjon for fremvisning av modifisert programvare og innføring av vognkortmerknad: «Kjøretøyet er modifisert med SW v13. Kun førere som kan dokumentere gjennomført Tesla-sikkerhetskurs tillates å aktivere systemet.»»




