9to5Mac spekulerte i at Apple kanskje ikke lanserer «Apple Intelligence» i iOS 18. Deretter fulgte Mark Gurman opp og bekreftet planene.
Artikkelen inneholder en annonselenke
Først publisert 29. juli.
Oppdatert, 10:31:
Annonse
Det nye Siri-grensesnittet er på plass, assistenten er lik.
Oppdatert, 09:46:
Det er ikke mange funksjoner av det totale antallet som er tilgjengelig i denne første runden.
Dette er hva som er tilgjengelig nå:
- Korrekturlese tekst for stave- og grammatikkfeil – dette inkluderer ordvalg og setningsstruktur
- AI-en kan skrive om teksten din med ulik ordlyd: Friendly, Professional og Concise.
- Oppsummer tekst med avsnitt, nøkkelpunkter, lag en liste eller lag en tabell. Er tilgjengelig i Mail, Messages og mer
- Dobbel-trykk nederst på skjermen for å skrive til Siri
- Ny Siri-animasjon
- Fortsett samtalen med Siri
- Oppsummer epost i Apples epost-app
- Epost-appen rangerer de viktigste epostene
- Smart-svar
- AI-svar i Apple Meldinger
- Flere iMessages oppsummeres på låsskjermen
- Lag en minne-film bare ved å forklare hva du ønsker å se i Apples bilde-app
- Naturlig språk-søk i Apples bilde-app
- Transkripsjon i Notat-appen
- Fokus-modus varsler kun om viktige varsler
- Opptak av telefonsamtaler – lagres i Notat-appen
- Safari kan oppsummere en nettside
- «Apple Intelligence Report»
Dette kommer senere:
- Image Playground
- Genmoji
- Image Wand
- Prioriterte varsler
- E-postkategorier
- Bilde-oppryddingsverktøyet
- Siri vet hva som skjer på skjermen, personlig kontekst, flere handlinger på tvers av apper
- ChatGPT-integrasjon Siri
- Flere språk
- Flere plattformer
Oppdatert, 22:12:
For de som ikke er på beta-kjøret, så har Apple lansert iOS 17.6, iPadOS 17.6, visionOS 1.3, macOS 14.6, tvOS 17.6, og watchOS 10.6. Det er ingen nye funksjoner, kun «viktige feilrettinger og sikkerhetsfeilrettinger.»
Oppdatert, 22:05:
Kun minutter etter at vi aktiverte amerikansk VPN på iPhone 15 Pro Max, så ble vi tilbudt «Apple Intelligence» og nye Siri. Vi fikk ingenting før det. Merk at det er ingenting som tilsier at nordmenn ikke bør få AI-plattformen til Apple nå, men at norske brukere er lengre ned på listen og må vente lenger.
Husk også å sette region og språk til engelsk (US.)


Oppdatert, 19:15:
Apple har allerede nå lansert iOS 18.1, iPadOS 18.1 og macOS Sequoia 15.1 med Apple Intelligence. De med utvikler-konto kan laste ned nå.
Det kreves å aktivere AI-plattformen fra innstillingen, og det er en utvikler-venteliste, men ifølge MacRumors bør det ta maks et par timer.
Planen var å teste AI fra første iOS 18 beta – lanserer «Apple Intelligence» i Norge, men ikke EU
Og det er ikke uten grunn de tror så. Ikke bare har Apple gjort det slik før, altså annonsert en funksjon for en stor-oppdatering, for så å ende opp med å lansere funksjonen i en påløpende 0.1-oppdatering til hoved-oppdateringen, som med «Stage Manager» til iPad. Apple har også luket bort funksjoner i flere iOS 18 beta-versjoner.
Først var det altså slik at Apple kun skjulte AI-funksjoner og apper, men i blant annet beta 4, er kodesnuttene luket helt ut. Det inkluderer «Image Playground.» Ikke bare det, men Apple fjernet også 13. juni «denne sommeren,» fra følgende setning på produktsiden for AI-plattformen:
«Apple Intelligence vil være tilgjengelig i en kommende beta i sommer. Kom i gang med dokumentasjon, videoer og forum.» Apple melder nå at beta-testingen starter i løpet av høsten.
iOS 18.1 kommer i oktober
Kun timer etter Apple-bloggens opprinnelige rapport, publiserte Mark Gurman en artikkel der han avslører at oktober er lanseringsmåneden for Apple Intelligence – dette omfatter iOS og iPad. Gladnyheten er at iOS 18.1 og 18.1 betaene visstnok lanseres allerede denne uken, altså før 18.0 beta-testingen har konkludert. Det er ikke vanlig prosedyre, og macOS nevnes ikke i Gurmans rapport.
Lanseringsplanen for Apple Intelligence presenterer muligheten for at de første iPhone 16-modellene som sendes til forbrukere i år vil mangle de nye AI-funksjonene og kreve en programvareoppdatering uker senere. Apple Intelligence inkluderer en rekke funksjoner, inkludert prioritering av nøkkelvarsler, sammendrag av nettsider og talenotater, verktøy for å forbedre skrivingen, en fornyelse av Siri og integrering av OpenAIs ChatGPT.
Mark Gurman, Bloomberg
Det er fra før av avslørt, av Gurman nok en gang, at nye Siri ikke vil kunne beta-testes før iOS 18.4 i januar, og at almenheten derfor får tilgang først i våren 2025. Gurman uttalte tidligere at Apple opprinnelig hadde planer om å lansere «AI» i iOS 18 beta 1, men at det viste seg at versjonen var for ustabil. I stedet måtte Apple utsette og har i tillegg valgt å dele opp testingen mellom AI og versjoner uten AI.


