Reuters har fått vite at Apple har åpnet NFC-brikken i iPhone for konkurrerende betalingsløsninger for å unngå bøter for Apple Pay.
Åpner digitale lommebøker for konkurrenter
Endringen fra Apple vil ikke overraske de av dere som husker artikkelen vår fra 2. mai 2022:
“EU-kommisjonen har informert Apple om sitt foreløpige syn på at de misbrukte sin dominerende posisjon i markedene for mobillommebøker på iOS-enheter. Ved å begrense tilgangen til en standardteknologi som brukes for kontaktløse betalinger med mobile enheter i butikker (“Near-Field Communication (NFC)” eller “Tap and Go”), begrenser Apple konkurransen i markedet for mobillommebøker på iOS.”
Apple har måttet gjøre noe med meldingsplattformen på iPhone, noe de har løst med å tillate RCS på iPhone fra og med neste år, samtidig som iMessage vil fungere som før. Det er også rykter om at iOS 17.2 inneholder kode som gjør det mulig å installere apper utenfor App Store, og det siste før EUs viktige digital-lover trer i kraft mars neste år er altså å delvis åpne opp NFC-brikken.
Ifølge Reuters har selskapet åpnet opp slik at konkurrenter kan bruke kontaktløs betaling koblet mot mobil-lommebøker, per «tre personer med kjennskap til saken,» ifølge nyhetsbyrået som påpeker at Apple Pay brukes av mer enn 2500 banker i Europa. Norges største bank støtter ikke Apple Pay.


