Det var en noe forvirrende lansering av Moment 4-oppdateringen.
23H2 neste måned?
For teknologi-pressen trodde Microsoft var klar med den mye større 23H2-oppdateringen til Windows 11, men det stemmer ikke – den kommer ikke før neste måned. Tror vi. En annen forvirrende greie er at vi, og sikkert mange andre i EU/EØS, prøvde å finne CoPilot AI-en, og det uten hell.
Greia er at Microsoft har utelatt oss fra tilgang grunnet “Digital Markets Act“-loven som Microsoft må forholde seg til som en av de store “portvokterne.” De er nemlig ikke helt sikre på hvordan de skal implementere AI-en uten å tråkke på EUs føtter, så da tar det lengre tid. Skal det være slik i en ny AI-verden hver gang for EU-borgere? Ikke vet vi, men det blir en digresjon.
Slik får du CoPilot i Windows 11
Microsoft uttaler til en tysk avis at de første markedene som får er USA, Sør-Amerika og Asia. “Det europeiske økonomiske samarbeidsområdet (EØS) kommer på så snart vi kan tilby en tjeneste som er i samsvar med EØS-reglene,” forklarer selskapet. Microsoft forventer å være i full overensstemmelse med DMA innen mars 2024.
Annonse
Men dette er programvare, så selvsagt finnes det en vei rundt byråkratiet, og det er enkelt, men må gjøres manuelt – trykk windows+r og lim inn:
microsoft-edge://?ux=copilot&tcp=1&source=taskbar
Med en gang du kjører kommandoen spretter CoPilot-grensesnittet opp på høyre side, noe som er en noe merkelig løsning, spesielt om man har liten skjerm, men det er kjapt.



Annonse