Illustrasjon av Windows 11 på en bærbar PC med File Explorer og andre systemvinduer, omgitt av blå lyseffekter som symboliserer høyere ytelse og raskere respons.
Microsoft bygger om sentrale deler av Windows 11 med WinUI 3 og nye optimaliseringer som skal gi raskere oppstart, lavere minnebruk og bedre respons i hele OS-et, og forbedringene rulles ut om ikke så lenge.

Annonse


Slik blir Windows 11-ytelsen mye bedre i år

Microsoft jobber med å gjøre Windows 11 merkbart raskere. Det har vi rapportert en rekke ganger, men nå avslører selskapet at de ikke bare bygger om deler av operativsystemet – de forbedrer også selve rammeverket Windows er bygget på.

Microsoft tar endelig Windows 11-ytelsen seriøst – optimaliserer flere deler av OS-et

Som en del av Windows K2-initiativet migrerer Microsoft kjernekomponenter i Windows 11 til WinUI 3, det native UI-rammeverket for Windows. Tanken er enkel: i stedet for å bygge apper med tunge nettbaserte rammever, bruker selskapet en plattform som er tett integrert med selve operativsystemet. Det gir raskere oppstart, lavere minnebruk og jevnere animasjoner.

Men Microsoft stopper ikke der. Parallelt med at de bygger om Windows 11-komponenter i WinUI 3, forbedrer de også rammeverket i seg selv. Programvareingeniør Beth Pan skriver på GitHub at «ytelse er kjernen i dette arbeidet» og at forbedringene skjer på flere nivåer samtidig.

File Explorer brukes som målestokk

Microsoft har brukt oppstartstid for File Explorer og Notepad som målestokk for ytelsesforbedringer.

Annonse


Begge er sentrale Windows-apper som brukere åpner mange ganger daglig, og som lenge har fått kritikk for å være treigere enn de burde. Resultatene så langt er betydelige:

  • 41 prosent færre minneallokeringer
  • 63 prosent færre midlertidige allokeringer
  • 45 prosent færre funksjonskall
  • 25 prosent redusert tid brukt i WinUI-kode

Microsoft sier endringene vil treffe utviklergrenen «snart», før de rulles videre ut til stabil versjon.

Dobbel-grep mot svak ytelse

Det som gjør denne tilnærmingen interessant er at Microsoft jobber på to fronter samtidig. På den ene siden bygges altså Start-menyen, filutforskeren og andre kjernekomponenter om fra bunnen av i WinUI 3. På den andre siden forbedres selve WinUI 3-rammeverket, slik at alt som allerede er bygget med det automatisk drar nytte av optimaliseringene.

Pan understreker at dette er et langsiktig arbeid: «Det er en langsiktig forpliktelse til grunnleggende kvalitet», skriver hun, og legger til at ulike team i Microsoft samarbeider tett for å sikre at forbedringene henger sammen ende til ende.

Microsoft kombinerer WinUI 3 med Low Latency Profile

WinUI-forbedringene kommer i tillegg til Windows 11s nye Low Latency Profile-modus, som midlertidig booster CPU-en til maks frekvens i en til tre sekunder for å gi raskere respons ved oppstart av apper og navigasjon i grensesnittet.

Funksjonen har fått kritikk, men Microsoft peker på at lignende mekanismer finnes i macOS og Linux.

Kombinasjonen av WinUI-migrering, forbedret rammeverk og Low Latency Profile skal ifølge Microsoft gi et merkbart raskere og mer responsivt Windows 11, noe operativsystemet sårt har trengt siden lanseringen, og forbedringene kommer i år.

💬 Hopp til kommentarene

Annonse