India krever at Apple og Samsung forhåndsinstallerer den statlige sporingsappen Sanchar Saathi på både nye og eksisterende mobiler. Appen skal hindre misbruk av stjålne telefoner, men Apple sier nei av personvern- og sikkerhetshensyn og påpeker at selskapet aldri godtar slike pålegg. Også politikere i India er kritiske til ordren. Bilde: sancharsaathi.gov.in

Annonse


«Apple kommer til å nekte»

Apple kommer til å nekte å installere en app fra indiske myndigheter. Det rapporterer Reuters.

Apple kommer til å nekte påbudt installasjon av myndighets-app

Sanchar Saathi, på engelsk «Communication Partner», er navnet på appen myndighetene krever at Apple og Samsung forhåndsintallerer på kundenes mobiler innen 90 dager. Appen sporer stjålede mobiler, blokkerer dem og sørger for at de ikke misbrukes. Ikke bare krever myndightene at nye mobiler må leveres med appen, men den må også OTA-installeres på eksisterende iPhone og Galaxy-mobiler fra Samsung.

🛡️ Bekymret for sporing og datalekkasjer? NordVPN krypterer trafikken din, blokkerer skadelige sider og gjør det vanskeligere å følge deg på nett. BESKYTT DEG NÅ
Bildet er fra appens offisielle nettside: sancharsaathi.gov.in.

Etter kritikk påpekte Jyotiraditya M. Scindia, landets telekomsjef, at det er opp til brukerne å aktivere appen, og de kan fjerne den om ønskelig. Men Apple vil neppe la andre land installere apper som potensielt også gjør andre ting, dessuten har de «Hvor er?»-sporetjenesteappen bygget inn i iOS, iPadOS og macOS, og ditto for Samsung-mobiler som kan ta i bruk Googles sporingssystem. Et annet problem er at bugs kan forekomme i appen, feil som kan bli en angripsvektor mot iPhones. Det vil være Apples store mareritt og grunn alene til at de ikke kan godta dette.

IMEI-spoofing et problem i India

«Apple planlegger imidlertid ikke å etterkomme direktivet og vil informere myndighetene om at selskapet ikke følger slike pålegg noe sted i verden, ettersom de skaper en rekke personvern- og sikkerhetsproblemer for selskapets iOS-økosystem, sier to bransjekilder med kjennskap til Apples bekymringer. De ønsket ikke å navngis offentlig siden selskapets strategi er konfidensiell,» rapporterer Reuters som hører fra sine kilder at Apple ikke kommer til å godta dette, grunnet personvern- og sikkerhetshensyn. Samsung vurderer for tiden situasjonen, ifølge kilder som kjenner til situasjonen.

Det er foreløpig ikke klart hva som kommer til å skje, men vi vet at politikerne, inkludert opposisjonen til statsminister Narendra Modis parti, er uenige i ordren. Foruten stjålede mobiler er IMEI-spoofing et problem i India, et opplegg som legger opp til scams og misbruk av nettverkene.

Indiske myndigheter oppfordrer mobilkunder i landet og ikke bare sørge for grunnleggende sikkerhet, men også lagre IMEI-nummeret.

💬 Hopp til kommentarene

Annonse