Switch 2 er en salgssuksess, og det ikke uten å fortjene det, er vår mening nå som vi er nærme å konkludere hva vi mener om Nintendo sin nye håndholdte hybrid.
Switch 2 sprenger grenser
«Nintendo Switch 2, solgte over 3,5 millioner enheter globalt i løpet av de fire første dagene etter lanseringen 5. juni 2025*. Dette er den høyeste globale salgsraten for noen Nintendo-maskinvare i løpet av de første fire dagene.
Nintendo Switch 2 er etterfølgeren til Nintendo Switch og har en større, mer responsiv skjerm samt nye magnetiske Joy-Con 2-kontrollere, med kraftigere prosesserings- og grafikkytelse som åpner for nye måter å spille på. Med systemets nye GameChat-funksjon kan spillere prate med hverandre via tale eller video, eller dele spillskjermen, mens de spiller, med et enkelt trykk på den nye C-knappen på Joy-Con 2-kontrolleren**,» heter det i pressemeldingen der Nintendo naturligvis trekker frem Mario Kart World-pakken som «et eksklusivt spill for Nintendo Switch 2 lansert samme dag som konsollen. Dette er et prisgunstig tilbud for de som vurderer å kjøpe både systemet og spillet.»
Nintendos preseseringer:
*Kilde: Nintendo. Salgstallet inkluderer Nintendo Switch 2 Mario Kart World Set, samt Nintendo Switch 2 Japanese-Language System (kun for Japan) og Nintendo Switch 2 Multi-Language System, som begge kun selges i Japan.
**Et betalt Nintendo Switch Online-abonnement vil være nødvendig for å bruke GameChat. Frem til 31. mars 2026 vil det imidlertid være en åpen tilgangsperiode, der GameChat er gratis tilgjengelig for alle – også for de uten Nintendo Switch Online-abonnement.
3,5 millioner på fire dager er vanskelig å måle uten referanser, så la oss se hvordan Switch 1 gjorde det den første måneden:
| Konsoll | Solgte enheter første dager/uke |
|---|---|
| Nintendo Switch 2 (2025) | 3,5 millioner (4 dager) – rekord for Nintendo |
| Nintendo Switch (2017) | 2,74 millioner (første måned) – ca. 1,5 mill. første uke |
| PlayStation 5 (2020) | 2,1–2,5 millioner (første uke globalt) |
| Xbox Series X/S | 1,3 millioner (I løpet av den første uken – Series X sto for majoriteten, men Series S sto for 25 til 40 prosent av totalen) |
| PlayStation 4 (2013) | 2,1 millioner (første 2 uker globalt) |
| Wii (2006) | 600 000 (første uke i USA), ca. 3 mill. første måned globalt |
| Nintendo DS (2004/2005) | 500 000 (første uke i USA) |


