GeekBench har avslørt ny maskinvare fra Valve, og det er ikke Steam Deck 2. Det ser ut til å være snakk om en Valve stasjonær konsoll.
Ny kompakt-stasjonær fra Valve med RX 7600 GPU
Valve ser nemlig ut til å være klare til å utvide sitt maskinvareunivers med en ny spillkonsoll under kodenavnet Fremont, kanskje som en slags oppfølger til Steam Machines? Den nye enheten har dukket opp i Geekbench-databasen, og lekkasjen avslører en skreddersydd AMD-prosessor basert på Zen 4-arkitekturen og en dedikert Radeon RX 7600 GPU med RDNA 3-teknologi.
Ifølge dataene som er oppdaget, får konsollen en sekskjerners CPU med tolv tråder, bygget på 4 nm-prosessen. Prosessoren har en grunnklokkehastighet på 3,2 GHz og kan booste opp til 4,8 GHz. Den kommer også med 16 MB L3-cache og 6 MB L2-cache, en stor oppgradering fra de eldre Steam Deck-modellene som kun bruker Zen 2 (2019)-baserte løsninger.

Knuser naturligvis Steam Deck i ytelse
Ytelsestestene i Geekbench viser en merkbar forskjell sammenlignet med dagens Steam Deck OLED. Valve Fremont oppnår 2412 poeng i single-core og 7451 poeng i multi-core, omtrent dobbelt så høyt som Steam Deck OLED, som oppnår 1275 poeng i single-core og 4307 i multi-core.
Annonse
Den kanskje mest interessante oppgraderingen er på grafikkfronten. Fremonts SoC inkluderer en Radeon RX 7600 GPU med RDNA 3-arkitektur. Selv om de eksakte spesifikasjonene ikke er bekreftet, antydes det at løsningen kan ha mellom 28 og 32 beregningsenheter (CU) og minst 8 GB dedikert videominne. Til sammenligning har Steam Deck OLED kun åtte CU-er med eldre RDNA 2-grafikk.
SteamOS vs. Windows 11 – fight!
Flere kilder peker på at dette ikke blir en håndholdt enhet, men snarere en kompakt konsoll som kan plasseres ved TV-en. Dette kan være starten på en ny generasjon SteamOS-baserte konsoller, med bedre ytelse og høyere grafikkoppløsning for de mest krevende spillene.
Valve har ikke kommet med noen offisiell uttalelse om lanseringsplaner, pris eller tilgjengelighet, men det er ventet at mer informasjon blir offentliggjort i løpet av de neste månedene. Med denne ytelsen kan Fremont bli et kraftig alternativ i konsollmarkedet, spesielt for gamere som ønsker PC-lignende ytelse i et enklere format. Spennende, og vi håper de lykkes denne gangen. Spesielt interessant blir det å se hvordan SteamOS vil yte mot Windows 11.


