linus torvalds
Intel-utvikler Jani Nikula og Linux-sjef Linus Torvalds utveksler skarp og barnslig dialog om “drittfiler” i Linux-bygget. Torvalds kritiserer Nikulas hdrtest-implementering, som roter til byggesystemet. Nikula svarer med humor, men følger ordre. Bilde: Wikipedia Commons

Annonse


Krangler om «bæsjete» filer

Jani Nikula, en utvikler fra Intel som koder Linux, og Linus Torvalds skaperen, underholder med et noe barnslig språk.

Drittfiler på feil sted, til feil tid

Nikula ser i det minste ut til å ha det morsomt med litt toaletthumor – muligens på Torvalds’ bekostning. Torvalds er kjent for sitt direkte språk, noe som visstnok er typisk for finner når de først velger å åpne munnen (noe Torvalds gjør ganske ofte). Denne gangen var det hdrtest-filer som sto i sentrum. Torvalds mener at det at Nikula hadde valgt å implementere dem var feil, og han gjorde det på feil måte:

«Grr. Jeg gjorde en pull, løste (trivielle) konflikter, men jeg ser at dette endte opp med å inneholde det ekle “hdrtest”-tullet som: (a) gjør byggingen tregere fordi det kjøres som en vanlig del av allmodconfig-bygget, i stedet for å være noe enkelt dere kan kjøre ved behov, og (b) etterlater tilfeldige “hdrtest”-drittfiler i include-mappene. Og for pokker, vi legger ikke til tilfeldige drittfiler for avhengigheter som gjør kildekoden rotete.»

Annonse

Annonse


Torvalds påpeker dette roter det til og gjør ting tregere, så Nikula følte han ikke hadde noe annet valg enn å gjøre som Torvalds ba om, komplett med samme tone:

Skjul all den ekle dritten i .hdrtest-undermapper i byggtreet, og legg de ekstra DRM-sjekkene under bygging bak et Kconfig-valg.

Naturlig nok var Torvalds innlegg enda noe lenger enn hva vi allerede har gjengitt, så her er resten:

«Men viktigere: den dritten ødelegger også filnavnsfullføring! Så nei, det å legge det til i .gitignore løser ikke egentlig problemet – det ville bare gjort at jeg ikke merket det like raskt. Dette må . Hvis dere vil gjøre den hdrtest-greia, så gjør det som en del av deres egne sjekker. Ikke tving alle andre til å se det ekle greiene og ha de drittfiler liggende i treet sitt. Jeg bare deaktiverer det ved å merke det som BROKEN foreløpig. Dere får finne ut hva dere vil gjøre, men nei – det å tvinge andre til å forholde seg til det er ikke løsningen.»

Det er godt å vite at det fremdeles ikke er noen som bryr seg like mye som Torvalds, selv etter 34 år.

💬 Hopp til kommentarene

Annonse