Gigabyte AMD Radeon Aorus RX 9070 XT Elite
AMD dominerer salget av nye skjermkort, med 71 % mot Nvidias 29 %. På én uke har AMD solgt flere kort enn Nvidia på to måneder, mye grunnet leveringsproblemer og høye priser. Nvidias rimeligere kort lanseres senere denne måneden. Bilde: Gigabyte

Annonse


KNUSER Nvidia

På en uke har AMD solgt flere kort enn Nvidia har klart på to måneder. Så stor manko er det altså på Nvidias RTX 50-kort.

Rått parti for AMD: 71 mot 29 prosent

Det er verdt å nevne at Nvidias rimeligere skjermkort nettopp ble lansert, og at enda billigere modeller er ventet senere denne måneden. Likevel er situasjonen bekymringsverdig for Nvidia – ikke bare er kortene deres dyre (med 5080-modellen fra rundt 17 000 kroner), men selskapet sliter også med å produsere et tilstrekkelig antall for å møte etterspørselen.

Det er tyske ComputerBase som har spurt over 4200 lesere om hvilke kort de har handlet:

  • Radeon RX 9070 XT: 43,5%
  • En eldre GPU: 18,6%
  • GeForce RTX 5080: 12,3%
  • Radeon RX 9070: 13,9%
  • GeForce RTX 5090: 7,0%
  • GeForce RTX 5070 Ti: 4,7%
  • GeForce RTX 5070: 0,0%
  • Totalt antall GPU-er solgt så langt: 726
  • AMD vs. nVidia (nye generasjoner): 71% vs. 29%

I en annen undersøkelse fra samme nettavis oppgir 40,5 prosent at de ikke planlegger å kjøpe et nytt skjermkort i år, noe som ikke er overraskende. Samtidig forsøker 23,6 prosent å skaffe seg et, mens 18,7 prosent opprinnelig var interesserte, men som har mistet interesse.

Samtidig svarte over 143 000 personer på denne:

💬 Hopp til kommentarene

Annonse