pixel 9 xl
Google forventes å forbedre GPU-ytelsen betydelig med neste generasjon Tensor-brikker utviklet med TSMC for Pixel 10, uten Samsung. Testresultater indikerer oppgradert brikke "Frankel" med høyere ytelse, mens Pixel 9 fortsatt bruker Tensor G4. Bilde: ITavisen

Annonse


Dette kan være lekkasjen vi har ventet på

Vi håper og forventer mye bedre GPU- ytelse fra Google sine Tensor-brikker neste år.

Pixel 10 får sitt eget brikkesett-design

Du husker kanskje saken fra mai i år, den første saken som avslørte et stort gjennombrudd for Google: «Pixels Tensor-brikker utvikles i samarbeid med Samsung, men nå er Google visstnok i ferd med å vrake dem til fordel for TSMC. Ifølge Android-bloggen vil Pixel 10 bruke TSMC for å produsere brikkene, og de vil utvikle dem selv, uten hjelp fra Samsung! Det betyr at selskapet kan gjøre som de vil, og kanskje kan øke ytelse og batterilevetid betraktelig samt bedre AI-ytelse. Det er nemlig ikke ventet at Pixel 9 utstyres med en særlig kjappere brikke, da den vil bruke Tensor G4 designet nettopp i samarbeid med Samsung.»

Testingen har startet

Kodenavnet er «Frankel,» en ny brikke som har dukket opp på GeekBench. Dette kan være Tensor G5, mener GSMArena som skrev om saken etter at test-resultatet dukket opp på X. CPU-en kjører opptil 3,4GHz, har fem kjerner opptil 2,86GHz og to energisparende kjerner som klarer å spinne opp til 2,24GHz.

På GPU-siden finner vi en brikke fra «Power VR» i stedet for tradisjonelt brukte «Imagination Technologies» sin DXT-48-1536 – er dette GPU-en oppgraderingen vi har ventet på? Test-tallene er det trolig ikke så viktig å henge seg opp i, da det er snakk om en tidlig test, og selv brikken kan endre seg, ditto for maks GHz på samtlige kjerner.

Det er fra før ventet IR-kamera i Pixel 10-serien, noe som igjen åpner for ansiktsopplåsning selv når det er mørkt.

Google Pixel 9 Pro XL oppnår en single-core score på 1950 og en multi-core score på 4655 i Geekbench 6, så disse tallene er det bare å glemme, men bekreftet er i det minste brikken.

💬 Hopp til kommentarene

Annonse