Ubisoft melder på X at de ikke kommer til å være tilstede på Tokyo Games Show som starter onsdag denne uken.
Først publisert 25. september.
Oppdatert, 26. september, 01:52:
Outlaws har ikke solgt like godt som forventet, og i forbindelse med Ubisofts generelle svakere ytelse i markedet, har toppsjefen Yves Guillemot skrevet et brev til medarbeiderne:
Annonse
«Kjære alle sammen,
Vi har nettopp sendt ut en pressemelding som kunngjør våre reviderte økonomiske mål for inneværende regnskapsår.
For det første viste de første salgene av Star Wars Outlaws seg å være svakere enn forventet, til tross for solide vurderinger fra spillere som anerkjente spillets trofaste gjengivelse av den opprinnelige trilogiens essens og rikdom: 76 på Metacritic, 3,85/5 i PS-butikken, ~4/5 på Xbox og 4,4/5 på Epic. Selv om spillerne roser detaljnivået og skjønnheten i grafikken, effektiviteten i rykte-systemet og sjarmerende karakterer som Nix, har noen også påpekt områder med rom for forbedring. Utviklingsteamene jobber allerede hardt med dette, med fokus på lagringsproblemer, snikemekanikker, hyppigere oppdragskontrollpunkter og bedre NPC-AI. Jeg er trygg på at disse oppdateringene vil forbedre spilleropplevelsen betydelig ved å la oss oppfylle løftet om spillet, og gjøre Star Wars Outlaws til et “must-play”-spill og en langsiktig suksess. Parallelt samarbeider publiseringsteamene og utviklerne tett for å øke engasjementet rundt spillet og styrke spillerrekrutteringen under Black Friday og høytidssesongen.
I dagens svært konkurranseutsatte marked forventer spillerne ekstraordinære opplevelser og spill som er ekstremt finjustert fra dag én. Vi må fortsette å forbedre oss når det gjelder å finjustere våre spill og levere enestående spillopplevelse. Dette er det som vil gjøre det mulig for Ubisoft igjen å lage de beste spillene i bransjen.
Som et resultat av dette har vi besluttet å utsette Assassin’s Creed Shadows til 14. februar 2025. Spillet er allerede spillbart og av høy kvalitet, og har alle funksjonene teamet ønsket å integrere i denne ambisiøse opplevelsen. Denne uvanlige avgjørelsen på et så sent stadium er motivert av vårt ønske om å tilby en optimal opplevelse fra lansering på alle plattformer og ulike PC-konfigurasjoner, og for å fjerne de små friksjonene vi vanligvis pleide å håndtere i oppdateringer etter lansering. Vi vil også bruke ekstra tid på å komplettere opplevelsen med noen få høyeffekt sekundæroppdrag som vil gi enda flere minneverdige øyeblikk.
I tillegg, som et resultat av å lytte til spillernes tilbakemeldinger på andre temaer, vil våre nye utgivelser, fra og med Assassin’s Creed Shadows, igjen være tilgjengelig på Steam på lanseringsdagen, i tillegg til å være tilgjengelig i Epic- og Ubisofts egne butikker. Vi revurderer også vår Season Pass-modell for kommende spill. For Assassin’s Creed Shadows vil alle spillere få tilgang til spillet samtidig, og de som har forhåndsbestilt spillet vil få den første utvidelsen gratis.
Utover de første viktige kortsiktige tiltakene jeg har skissert ovenfor, vil selskapets toppledelse fokusere på å akselerere forbedringen av våre produksjons-, kommunikasjons- og publiseringspraksiser og -prosesser i nært samarbeid med alle teamene, med mål om å sette spillerne i sentrum av alle våre beslutninger. Vi vil jevnlig oppdatere dere på fremgangen vi gjør.
Til slutt vil jeg ta opp den nylige polariserte dekningen rundt våre kreative valg. Vi er et underholdningsselskap. Som sådan er vårt mål ikke å støtte noen spesifikk agenda. Vår misjon har alltid vært å underholde spillere og berike livene deres med originale og minneverdige opplevelser som resonnerer med et globalt publikum.
Denne tilbakeslaget bør ikke motvirke oss, men tjene som en lærdom og motivere oss til å handle enda raskere. Mer enn noen gang, la oss fortsette å tro på vår evne til å komme tilbake, mens vi møter utfordringene med klarhet og besluttsomhet. Jeg vil takke dere for deres engasjement og gjenta min tillit til vår kollektive evne til å overraske og møte forventningene til et stadig voksende antall lidenskapelige spillere på lang sikt.
Yves»
Oppdatert, 25. september, 18:45:
På X melder Ubisoft at Shadows er utsatt til 14. februar 2025:
«Kjære spillere,
Assassin’s Creed Shadows er et drømmeprosjekt for oss; endelig bringer vi serien til det føydale Japan med mange funksjoner utviklet med tanke på vårt fellesskap, som parkour og den fornyede snikingen, muliggjort av ny teknologi, alt satt i en vakker og engasjerende verden. Dette er et ambisiøs tillegg til franchisen, en rik opplevelse som kan leves gjennom øynene til to unike protagonister – men vi innser at vi trenger mer tid for å finpusse og forbedre opplevelsen, og ta noen av våre nøkkelfunksjoner enda lenger.
Som sådan har vi tatt avgjørelsen om å utsette utgivelsesdatoen til 14. februar 2025. Spillet vil lanseres på en rekke plattformer, inkludert Steam ved lanseringen. I tillegg vil forhåndsbestillinger bli refundert, og alle fremtidige forhåndsbestillinger vil inkludere den første utvidelsen gratis.
Vi forstår at denne avgjørelsen vil komme som skuffende nyheter, spesielt for de som tålmodig har ventet på et Assassin’s Creed-spill inspirert av det føydale Japan, men vi tror oppriktig at dette er i spillets og deres beste interesse som spillere. Vær trygg på at vi ser frem til øyeblikket da dere vil legge ut på et minneverdig eventyr med Naoe og Yasuke. Inntil da, takk for deres fortsatte støtte.
Marc-Alexis Côté, på vegne av alle teamene som jobber med Assassin’s Creed Shadows.»
Oppdatert, 19:18:
Ifølge Insider Gaming har Ubisoft også presse-visninger: «Ifølge ulike kilder var presseforhåndsvisningene av Assassin’s Creed Shadows planlagt til å finne sted neste uke, og datoen for embargoen for forhåndsvisningene vil bli annonsert da.» Ubisoft har ikke annonsert noen utsettelse av spillet, men sjansen for dette er høyere nå.
Dropper Japan-fremvisning
Sony er tilstede og skal vise frem flere spill, det har vi allerede rapportert (de skal også avsløre spill i dag), men Ubisoft som er aktuelle med Assassin’s Creed Shadows (15. november) trekker seg, en situasjon som ikke oppstår så ofte i bransjen. Også Microsoft Xbox er tilstede fra i morgen og vi følger avsløringene.
Hvorfor Ubisoft kanslellerer er ikke offsiet kjent, men sjansene for at det har noe med hvordan Shadows portrerer Japan på 1500-tallet er overhengende, foprdi det har kommet klager på at spillet er unøyaktig i sin fremstilling av japansk historie og kultur.
Dette melder Ubisoft Japan:
«Kjære samfunn,
Angående vår nettutstilling på “TOKYO GAME SHOW 2024”, som var planlagt å starte kl. 15:00 den 26. september, beklager vi å måtte informere om at vi, grunnet ulike omstendigheter, har besluttet å avlyse vår utstilling.
Den pågående giveaway-kampanjen for å markere den offisielle lanseringen vil fortsette. Vi beklager den korte varslingstiden og beklager oppriktig til alle som hadde gledet seg til lanseringen.»


