euutmottwitterselonmusk
EU har fått med seg at Musk har kvittet seg med mesteparten av moderator-teamet og er nå usikre på om tjenesten overholder alle EUs digital-lover.

Annonse


OPPDATERT: «Har aldri vurdert å kaste ut Twitter»

Det er flere problemer for Elon Musk enn sinte kjendiser og at Apple skal ha trukket mesteparten av annonseringen på Twitter.

Oppdatert, 1. desember, 10:10:

Elon Musk tweetet at han og Apple-sjef Tim Cook har løst «misforståelsen om at Twitter potensielt kunne bli fjernet fra App Store. Tim var klar på at Apple aldri vurderte å gjøre det.»

Oppdatert, 21:48:

Annonse


Elon Musk tweetet, naturligvis, at han hadde vært på besøk hos Apple og snakket med Tim Cook. Dette kommer etter at Musk uttalte han ønsket å gå til krig på Apples 30 prosent App Store-avgift. Han slettet senere denne tweeten.

Twitter vil måtte gjøre endringer for EU innen neste år

For nå melder EU at deres nye moderator-lovverk som starter i 2023 neppe er kompatibelt med Twitters fokus på ytringsfrihet.

Thierry Breton har oppgaven å opprettholde EUs digital-lovverk, og advarte Musk i et nettmøte i dag. Twitter vil aktivt måtte fjerne «desinformasjon.» For oss høres det ut som Twitter i praksis har ansvar for hva brukerne ytrer, noe som vil bli meget vanskelig å kontrollere da hele poenget til nett-samfunnet er kvikke og kjappe oppdateringer og replikker.

Musk er visstnok for EUs «Digital Services Act»

Musk skal også ha fått klar beskjed om å avklare hvilke brukere som risikerer å bli bannlyst fra Twitter, altså det omvendte av hva som har vært problemet til nå i USA. EU ønsker også strenge regler i forhold til annonsering, spesielt mot barn og unge.

Ikke nok med det, men EU ønsker også at det amerikanske selskapet gir dem all informasjon om aktive brukere og bannlyste kontoer.

💬 Hopp til kommentarene

Annonse