Annonse


IT-mangel gir høy lønn

Gjennomsnittslønnen i den IT-tunge sektoren ligger på 57.700 dollar i året, noe som tilsvarer 525.000 norske kroner.

Totalt for USAs private sektor ligger snittlønnen på rundt 30000 dollar, eller 275.000 kroner. Det viser en rapport fra Nasdaq-børsen og American Electronics Association som har analysert offentlige data fra teknologisektoren i 1999.

Teknologi-ansatte i Microsofts hjemstat Washington, tjener mest på den nye økonomien. Her ligger gjennomsnittslønnen over 100.000 dollar i året.

Totalt er det ansatt fem millioner amerikanere i teknologi-sektoren. Prognoser fra myndighetene indikerer at to millioner flere vil jobbe i bransjen innen åtte år.

Annonse


Rapporten bekrefter også at IT-bedriftene har problemer med å rekruttere kvalifisert arbeidskraft og tvinges til å utsette viktige prosjekter, skriver Financial Times.

(Origo)

Annonse


Annonse


Annonse


Annonse


Annonse