Amerikanske inflasjonstall og rentesignaler fra sentralbanken satt støkk i amerikanske investorer fredag.
Noe av nedturen ble fanget opp på de europeiske børsene før markedene stengte fredag. Men analytikerne venter videre kursras i dag.
– Jeg tror får en reaksjon mandag. Det blir vanskelig å unngå etter et slik stemningsskifte. Reaksjonen blir kanskje størst i Asia hvor de fredag ikke rakk å få med seg det som skjedde i USA, sier sjeføkonom Knut Anton Mork i Handelsbanken til Dagens Næringsliv.
Ildrødt i Asia
Aksjekursene var ildrøde på Asia-børsene klokken 07.00 norsk tid, og det er spesielt IT-aksjene som ramler.
Annonse
Japans Nikkei-indeks har stupt 7.05 prosent hittil i dag. Det er det kraftigste fallet siden 1987-krakket.
I Hongkong har Hang Seng-indeksen mistet 8,5 prosent.
Pris/fantasi
IT-relaterte aksjer og spesielt nettaksjer har fått mest juling de siste dagene. Nasdaq-indeksen har falt 35 prosent fra toppnivået 10. mars.
– Folk bør glemme å måle aksjer etter “price-to-fantasy” og starte med pris/fortjeneste igjen, kommenterer en analytiker til Bloomberg News.
(Origo(
Annonse
Annonse