
Forretningsområdet Konsumentprodukter snudde gevinst til tap i årets ni første måneder, da en gevinst på 3,3 milliarder svenske kroner i fjor ble til minus 415 millioner i år.
Elendig resultat
Riktignok økte totalvolumet med 29 prosent i perioden, til 21 millioner solgte enheter. Men samtidig er prisene gått ned. I tredje kvartal sank for eksempel omsetning med 9 prosent i forhold til i fjor og 6 prosent i forhold til andre kvartal i år. Da blir resultatet elendig.
Hovedgrunnen er, ifølge selskapet, at produksjonsvolumene av en rekke populære mobiltelefonmodeller ikke holder tritt med økningen i etterspørselen. Når det gjelder den nye bestselgeren, T28, så regner ikke Ericsson med å kunne levere tilstrekkelig mange før i første kvartal neste år.
Annonse
Taper markedsandeler
Tidligere anslo Ericsson totalmarkedet for mobiltelefoner til å ligge på 240 til 260 millioner enheter i år. Nå regner selskapet med at tallet havner i ”den øvre del” av dette anslaget.
Ericsson regnet selv med å levere 32 til 39 millioner av dette, men innrømmer nå at dette tallet havner i ”nedre del”. Selskapet innrømmer altså at markedsandelene går kraftig ned i år.
Til sammen regner Ericsson med en markedsandel på 12 til 13 prosent for hele 199, og satser optimistisk på 15 prosent av markedet neste år.


