Modderen «Aynekko» har skapt Diffusion, et total-mod basert på Half-Life 1, men som er et eget spill med grafikk som imponerer voldsomt med tanke på at motoren er 25 år gammel, selv om det er snakk om oppgraderinger.
Skaper spillmagi med Half-Life 1 fra 1998
FPS-et er gratis, og har i stillhet blitt et lite fenomen blant Half-Life-fans og retrofans. Spillet er altså utviklet av en solo-modder og bruker «Xash3D FWGS»-motoren, en større oppgradering av GoldSrc-motoren som ble brukt av spillet som la grunnlaget for Steam: Half-Life. Xash3D startet for øvrig som en uavhengig, åpen kildekode versjon av Valves GoldSrc, skrevet fra bunnen av av tredjepartsutviklere. Xash3D FWGS er en videreutvikling og en modernisert versjon av Xash3D som utvikles separat.
Diffusion byr på en stor enspillerkampanje på rundt åtte til tolv timer, kombinert med en enkel flerspiller deathmatch-modus. Det er mye innhold fra en skaper.
Slik oppsummeres Diffusion: «Du spiller som James Smith, som har tjenestegjort i SWAT i ti år uten én eneste mislykket operasjon. På ferie, og på vei i bil mot et hyggelig avbrekk fra hverdagen, kjører han på en øde landevei et sted i Utah når bilen plutselig bryter sammen. Med milevis av ingenting bak seg bestemmer James seg for å gå videre, og snubler over en forlatt stein- og sandfabrikk der bare én gjespende vakt sitter igjen. Vakten peker ham i retning av en telefon bak fabrikken. Når James kommer tilbake, ser han bare to militærlastebiler – og den døde vakten … Nysgjerrigheten tar over, og han går inn i fabrikken, bare for å oppdage at dette stedet overhodet ikke er slik det først gir inntrykk av.»
Annonse






Half-Life 1-motoren er ikke til å kjenne igjen
Det er lett å se hva som virkelig skiller Diffusion fra alle andre prosjekt: hvor hardt motoren presses. Det er enestående å se. Grafikken, lyssettingen og designet gir en liten følelse av hva som kunne ha vært om Valve ikke ga opp etter andre episode, for ikke å snakke om hva som hadde skjedd om de ikke hadde skapt Source-motoren som la grunnlaget for HL2 og mange andre spill.
Utvikleren tar imot donasjoner for de som ønsker å støtte videre arbeid, men det er alt. Maskinvarekravene er også ekstremt beskjedne: en eldre Core 2 Quad CPU, et skjermkort med OpenGL 3.0-støtte og 1 GB RAM er nok til å komme i gang – herlig i disse dyre RAM-tider. Spillet kjører som seg hør og bør på både Windows og Linux.

Responsen fra spillerne har vært overveldende positiv. Mange beskriver Diffusion som et av de mest imponerende prosjektene som noensinne har kommet ut av GoldSrc-miljøet, og flere peker på stabil ytelse, god pacing og variert nivådesign. At spillet i hovedsak er utviklet av én person over flere år, gjør mottakelsen enda mer bemerkelsesverdig.
Tester, «LG’s FPS Favorites:»
Har akkurat fullført spillet – for en prestasjon! Det føles som et skytespill i toppklasse, rett ut av 2004, og likevel er det laget av én eneste utvikler. Suveren pacing, solid banedesign, mange varierte sekvenser som jevnlig endrer spillopplevelsen, ingen krasj i det hele tatt, og det er rett og slett et veldig vakkert spill å se på.


