iOS 26-konseptbilde av iPhone med dynamisk grensesnitt inspirert av visionOS
"Akkurat som baksiden av iPhonen din er en frostet glassflate med en blank Apple-logo, kan kontroller eller elementer få en annen materialbehandling eller farge. Kanskje denne behandlingen til og med reagerer på andre elementer i grensesnittet som avgir lys, eller på enhetens orientering - slik at lyset på elementene skifter subtilt, på samme måte som det gjør i VisionOS når man ser på dem," skriver designer Sebastiaan de With.

Annonse


Slik blir din iPhone med iOS 26

Designer Sebastiaan de With har flere års fartstid hos Apple. Nå som han jobber for Amazon, har han hatt tid til å reflektere over Apple sin OS-grensesnittreise og har trolig i stor grad avslørt hvordan iOS 26 blir.

Microsoft har spennende konseptidéer, men det er Apple som ser ut til å gjøre dem til virkelighet med iOS 26

LinkedIn forklarer de With at han hadde rolle som «ansvarlig for visuell merchandising hos Apple hadde jeg ansvaret for forberedelse og gjennomføring av nattarbeid knyttet til vareeksponering ved flere iPhone-lanseringer. Jeg ledet et team på opptil 15 spesialister og sørget for at stramme tidsfrister ble overholdt, noe som resulterte i vellykkede produktlanseringer. I samarbeid med tverrfaglige team utviklet jeg visuelt tiltalende utstillinger for sentrale Apple-produkter, noe som forbedret den totale kundeopplevelsen.»

«Fysikalitet: den nye UI-tidsalderen» er tittelen på blogg-innlegget det er vel verdt å lese, men det er konseptene i enden av artikkelen som er mest spennende, for han har laget det han tror er det nye grensesnittet. Ikke bare basert på Apples UI-reise, men også lekkasjene fra Mark Gurman, kodenavnet til Apple «Solarium» og selvsagt visionOS.

Vi beklager også at Microsofts grensesnitt ikke er å finne andre steder enn selskapets reklame: «Det er en vakker og fantasifull brukergrensesnitt. Dessverre finnes det bare i Microsofts fiktive reklameunivers,» skriver eks Apple-designeren om Microsofts to år gamle konsept:

«Apple har lagt ned betydelig arbeid i automatisk maskering av ikoner i iOS 18, og jeg tviler på at det kun var ment for mørk modus eller tonede ikoner på en identisk svart gradientbakgrunn. Den enkle, mørke behandlingen av ikonbakgrunner får meg til å tenke at dette var forberedelser til en mer dynamisk materialbakgrunn,» spekulerer designeren.

Vi anbefaler å sjekke ut blogg-innlegg for flere konseptbilder.

Bilde: Sebastiaan de With
Bilde: Sebastiaan de With

💬 Hopp til kommentarene

Annonse