Google har lekket sitt nye Android-grensesnitt «Material 3 Expressive» før Google IO 20. mai. Husk også Android-event 13. mai.
Oppdatert, 20. mai, 20:44:
De første nye Android-testversjonene er aldri så spennende. I stedet venter Google til IO, også i år, for nå er Android 16 QPR1 Beta klart for alle Pixels med Google Tensor. Denne oppdateringen er viktig fordi det er den første med det helt nye grensesnittet.
- Pixel 6
- Pixel 6 Pro
- Pixel 6a
- Pixel 7
- Pixel 7 Pro
- Pixel 7a
- Pixel Tablet
- Pixel Fold
- Pixel 8
- Pixel 8 Pro
- Pixel 8a
- Pixel 9
- Pixel 9 Pro
- Pixel 9 Pro XL
- Pixel 9 Pro Fold
- Pixel 9a

En helt ny Android opplevelse lanseres i år
Det betyr at de endringene vi har sett i Android 16-betaene så langt, ikke er i nærheten av totalpakken som lanseres senere i år – Google skal jo grensesnitt-oppgradere akkurat som Apple. Det spennende er at Google lekket hele presentasjonen og tankene rundt oppgraderingen:
Annonse
«I løpet av de siste tre årene har vi utforsket konsekvensene av denne samtalen, og gått gjennom dusinvis av runder med design og forskning for å finne neste utvikling av Material Design. Gjennom 46 separate forskningsstudier med hundrevis av design og over 18 000 deltakere fra hele verden, har vi finjustert et system som både er vakkert og svært brukervennlig.
Material 3 Expressive-prinsippene er forankret i grundig forskning og bygget på velprøvde prinsipper for brukervennlighet, slik at designere trygt kan bruke disse nye komponentene og prinsippene, vel vitende om at de bygger noe som er lett å bruke og som folk kan knytte seg til.»


Målet
Selskapets mål er dessuten å gjøre opplevelsen morsommere og mer lekent: «Grunnleggende deler av uttrykksfullt design er bruk av farge, form, størrelse, bevegelse og innramming. Material 3 Expressive kjennetegnes av dristig bruk av form og farge som skaper engasjerende brukeropplevelser. Disse designelementene er også avgjørende for å gjøre et produkt mer brukervennlig, ved å rette oppmerksomheten mot det som er viktig i grensesnittet: Gjøre viktige handlinger tydelige og samle like elementer sammen.»
Selskapet forsket blant annet på:
- Øyesporing: Analyserte hvor brukerne rettet oppmerksomheten sin
- Spørreundersøkelser og fokusgrupper: Vurderte følelsesmessige reaksjoner på ulike design
- Eksperimenter: Innsamling av holdninger og preferanser
- Brukervennlighet: Observerte hvor raskt deltakerne kunne forstå og bruke et grensesnitt
Vi håper på enda flere avsløringer 13. mai, og ikke minst at forbedringene kan testes i en kommende Android 16-oppdatering om ikke så lenge.




