AnduinOS er lansert i ny versjon: 1.3.1.
Støtter GNOME 48 og HDR
«AnduinOS er en spesialtilpasset Linux-distribusjon basert på Ubuntu, som har som mål å gjøre det lettere for utviklere å gå over fra Windows til Linux ved å bevare kjente arbeidsvaner og arbeidsflyter,» melder utvikleren av Linux-distroen, Anduin Xue, som har noe over 2000 brukere.
Det er altså ikke store distroen, men med et grensesnitt alle kjenner igjen, ser det ut til å kunne være en myk overgang fra Windows til Linux. Ekstra morsomt er det at Xue tidligere jobbet hos Microsoft – Neowin rapporterte tidligere denne måneden om mannen bak:
«Forrige uke rapporterte Neowin at AnduinOS 1.3, som er laget for å ligne på Windows 11, hadde blitt lansert. Det er en relativt ukjent distribusjon, men etter at den fikk oppmerksomhet fra både Neowin og DistroWatch, valgte Anduin Xue, den eneste vedlikeholderen av prosjektet, å fortelle litt om seg selv, blant annet at han jobber for Microsoft.
Annonse
Microsoft-ingeniøren forklarte at prosjektet i hovedsak er personlig, og springer ut fra ønsket om å lage en komfortabel Linux-distribusjon basert på Ubuntu, med minimale endringer utover det visuelle grensesnittet. Som Software Engineer 2 hos Microsoft (han jobber ikke med Windows), sier Anduin Xue at han er økonomisk stabil og ikke ser noe behov for å kommersialisere AnduinOS.»
Annonse
Kjøp Windows 11 til en pris du ikke trodde var mulig






Funksjoner:
- 🚀 Klar til bruk – ISO-filen er bare 2.0 GB og enkel å installere uten ekstra konfigurasjon
- 🖥️ Brukervennlig grensesnitt – GNOME-baserte skrivebordsmiljøet gir en moderne og intuitiv opplevelse
- 🛡️ Personvern og root-tilgang – samler ikke inn data, sporer deg ikke og holder deg anonym
- 🌱 Økologisk kompatibilitet – bygger på Ubuntu og støtter de fleste apt-pakker
- 🔓 Åpen kildekode – følger GPL-v3, kan endres og distribueres fritt
- 📦 Flatpak-støtte – grafiske apper kjører isolert med finjustert tillatelseskontroll
- 🧩 Flere versjoner – LTS for stabilitet, Standard for nyeste funksjoner
- 💻 Allsidig bruk – egnet som daglig OS, utviklingsmiljø, server eller læringsplattform
Dette er rettet i 1.3.1 (oppgrader fra 1.3) – merk at du må oppdatere med terminalkommandoen do_anduinos_upgrade:
- Fikset et problem der Nautilus kunne krasje når man klikket på Nettverk
- Endret teksten i oppstartsbildet (GRUB-menyen) fra “Install AnduinOS” til “Try and Install AnduinOS”
- La til en_GB-språkinnstilling i standardlisten for å støtte britisk engelsk
- Fikset et problem der kommandoen nautilus admin:/ resulterte i feilmeldingen “admin-lokasjoner støttes ikke”
- Fikset et problem der installasjonsprogrammet ikke fulgte systemets tema
- La til gvfs-backends i standard appliste for å støtte admin://-protokollen
- La til pakken libpam-gnome-keyring for å unngå at GNOME Keyring spør om passord ved innlogging
- Fikset fontproblem med fr_FR som førte til at enkelte tegn ble vist feil
- Justerte standard fallback-rekkefølge for sans-serif, serif og monospace for å prioritere latinske skrifttyper, samtidig som CJK-støtten beholdes


