» A-Life 2.0″ var ment å nærmest revolusjonere NPC-ene i STALKER 2 ved å gi dem liv.
Skjønner det ser suspekt ut
1.0-utgaven av dette var en av årsakene til at STALKER 1 lansert helt tilbake i mars 2007, og fansen så derfor veldig frem til en helt ny generasjon. Problemet er at det aldri fungerte som ønsket, og nå har «GSC Game World» fjernet referanser til 2.0-systemet på spillets Steam-side. Studioet forsvarer seg med at systemet er kodet og eksisterer, men at det inneholder så store feil at det ikke fungerer som ment i det hele tatt:
“Dette systemet krever et mye større område for å spawne NPC-er for å fungere ordentlig, og det krever mye mer minne. Vi kjempet med optimalisering. For å optimalisere må du håndtere mange elementer som krever ressurser, og du prøver å kutte ting fra ulike områder for å optimalisere spillet skikkelig. Men for å få det til å fungere måtte vi optimalisere noen ting, og det gjorde at A-Life i mange situasjoner ikke fungerer som det skal. I tillegg skapte vi noen bugs rett før lansering, hvor NPC-er spawnet i luften og falt ned igjen til bakken. De skulle egentlig spawne i terrenget. Hvorfor det skjedde, vet jeg ikke! Vi hadde også noen bugs med AI-adferd.”
GSC Game Worlds “Creative Director” Maria Grygorovych uttaler til IGN at de forstår at situasjonen kan virke mistenkelig. Hun forklarer at referansen til A-Life 2.0 på Steam-siden ble fjernet av en markedsføringsmedarbeider uten teamets viten. Grygorovych adresserer også spillernes skepsis og innrømmer at NPC-systemet egentlig fungerer som tiltenkt, men at det er for mange feil som påvirker opplevelsen negativt.
Annonse
Spiller «BuckDaddy» er veldig skuffet over mangelen på et bedre NPC-system, på Steam kommenterer vedkommende:
«Stalker-serien var fantastisk på grunn av A-Life-systemet. Når man gikk inn i et område, ble alle NPC-er lastet inn, og de spawnet normalt bare hvis de reiste fra et annet område. I Clear Sky kunne man faktisk se alle NPC-grupper på PDA-en og følge dem mens de vandret rundt. Fraksjoner var i krig med hverandre, mutanter terroriserte kartet, og ensomme Stalkere jaktet på artefakter.
I Stalker 2 spawner NPC-er bare, de lever aldri. Spawn-punktene er kun plassert nær interessepunkter (POI) og langs hovedveier. NPC-er kan bokstavelig talt spawne rett foran deg uten noen logisk grunn. Jeg har skutt alle i et rom bare for å bli skutt i ryggen idet jeg nærmer meg den eneste utgangen. De har kontinuerlig spawnet bak meg mens jeg må snu meg frem og tilbake for å forsvare meg. Jeg har gått inn i tilsynelatende tomme POI-er bare for at de skal fylles opp når jeg står midt i området, og plutselig er jeg fullstendig omringet. Samtidig har jeg sett NPC-er despawne rett foran øynene mine.»
Oppdatert i går
Studioet uttaler altså at systemet fungerer, men kun innenfor et mindre område et ønsket. Utviklerne sier de skal fikse feil og etterhvert gjøre AI-systemet mer avansert. Når det skjer kan de i skrivende stund ikke svare på, men de har lansert nok en oppdatering i 1.0.3 – inkludert er etterlengtede forbedringer for mus-brukere:
- Kræsj og minnelekkasjer:
- Rettet flere ACCESS_VIOLATION_ERROR– og LowLevelFatalError-krasj.
- Kontrollerjusteringer:
- Musutjevning og akselerasjon er nå deaktivert som standard.
- Oppdatert standardsensitivitet for mus:
- Kamerasensitivitet: 25 prosent.
- Siktefølsomhet: 15 prosent.
- Hoved- og sideoppdrag:
- Rettet feil som førte til NPC-er som jaget spilleren utenfor oppdragsområdet.
- Rettet problemer med NPC-er som døde eller despawnet under oppdrag.
- Løste situasjoner der spilleren kunne låse seg fast under oppdrag.
- AI:
- Rettet bug der mutantkropper strakk seg etter skudd.
- Rettet AI som blokkerte dører under spesifikke oppdrag.
- Balanse:
- Løste problemer med at visse ammunisjonstyper ikke var tilgjengelige hos handelsmenn.
- Lagring:
- Rettet manglende spillerlagringer etter en hard omstart av PC/Xbox.


