Opphavsrettsholdere har bedt Google fjerne over 10 milliarder piratlenker fra søkeresultatene.
Vi vet dette fordi Google er transparente med tallene:

«Disse forespørslene har økt dramatisk over årene og har nå nådd en ny milepæl. Ifølge den offisielle transparensrapporten har Google-søk nå behandlet forespørsler om fjerning av over 10 milliarder URL-er. Rettighetshavere har bedt Google om å fjerne mer enn 10 milliarder URL-er med «opphavsrettsbrudd» fra søkeresultatene. Søkemotoren feirer ikke milepælen på noen måte, men fjerningsvarslene dokumenterer interessante endringer i volum over tid, samt endringer i fokusområder for fjerning,» forklarer TorrentFreak som har fulgt med i mange år.
Derfor vet de at da Google først startet, så avslørte tallene kun et par millioner forespørsler i år – dette økte fort til hundrevis av millioner og nådde i 2016 1 milliard.
Hovedmålet med å fjerne lenkene er å redusere rangeringen av nettsider, slik at de blir vanskeligere å oppdage for brukere som søker piratkopiert materiale. Dette har også ført til at Google nå behandler færre forespørsler fra rettighetshavere.
Google avslører ikke bare antallet forespørsler, men også hvilke selskap som ønsker innholdet fjernet og hvilken organisasjon som rapporterer innholdet:




