Vi var så heldige å få låne Phantom 4, gromdronen fra Dji som kan det meste, og enda litt mer.
Moro!
Dronene har blitt så proffe at de nesten er kjedelige å fly, hadde det ikke vært for den fantastiske bildekvaliteten og alle mulighetene man har med de dyreste, spesielt denne.
Modellen vi testet fra Dji koster fra 10 000 kroner – det er altså ikke et billig leketøy dette, for det er hva det i hovedsak er om du ikke absolutt må dokumentere huset ditt i fuglemodus.
Men det er virkelig moro, og gaven til den som har alt og som er teknologi-interessert, denne dronen er nemlig smart med alle sine sensorer.
Annonse
Se oss fly (opptak: GoPro Hero5 Black – drone-kameraet har bedre video-kvalitet enn GoPros nyeste):
Veldig bra kamera, men pass på omgivelsene
En ting er at den er svært enkel å fly, men bildekvaliteten er også svært god om man lagrer klippene på en minnebrikke man dytter inn i siden på dronen.
Du kan forvente fra 20 til 30 minutter flytid avhengig av hvor aggressiv flyvingen din er, og den er i stand til å fly 122 meter opp i lufta (programvarebegrensning – visstnok er dronen i stand til 6000 meter).
Etter 40 meter ble vi nervøse for dronen og egen lommebok (låneprodukt) og måtte senke den. Kall oss gjerne pinglete, men det er noe nervøst å ha et flyvende objekt over seg, og med ansvaret for sikkerheten til alle rundt seg.
Ja, den kan følge deg og unngå krasj av seg selv
Det er sprø funksjoner å finne også, blant annet der hvor man kan trykke på smartmobil-skjermen, for å se at dronen kjører akkurat dit, eller det faktum at den kan følge etter deg (men det kreves at den er minst 10 meter over bakken, noe vi ikke fikk testet skikkelig i bykjernen):
Ta en titt på det nydelige opptaket fra dronen i 2160p:
Du kan strømme på direkten fra dronen
Du bruker den med smartmobil eller nettbrett. Kontrolleren har ingen problemer med å få plass til iPad Air 2, men bruk mobilen om du ønsker å strømme til Facebook eller andre sosiale nettverk, så du slipper eventuelle hotspot-avgifter.
Strømmekvaliteten er ganske dårlig, men det er jo kult å kunne strømme direkte:


Annonse
Annonse