Det er knyttet stor spenning til Apples kvartalstall som legges frem i morgen.
Fortsatt nummer 1 i USA
For det vil være et resultat som endelig kan gi et ordentlig svar på hvordan selskapets nye sjef Tim Cook har gjort det så langt.
Cook kan dog være fornøyd med at iOS fortsatt er det største smartmobil-OS-et i USA, men kan det vare? I så måte er USA et annerledesland for i Europa er situasjonen en helt annen med en 10 prosents økning for Android i løpet av fjoråret.
Her 2011-tallene
For det er en virkelig knapp ledelse «Kantar Worldpanel Comtech» har skaffet til veie. På førsteplass var i 2011 iOS med 44.9 prosent, mens Android hadde 44.8 prosent. De andre spillerne i markedet hadde i fjerde kvartal 2011 følgende tall:
Annonse
3. RIM: 6.1 prosent
4. Windows: 2.2 prosent
5. Symbian 0.2 prosent
6. Andre: 1.7 prosent
Les også: Månedens villeste Apple-rykter.
Hva skjer i USA?
Men spol ett år fremover og USA ser ut som et bakvendtland i forhold til resten av verden. Det er nemlig slik at det på verdensbasis er Samsung for lengst tatt igjen Apples som den største smartmobil.
Uansett, her er tallen per fjerde kvartal til og med 23. desember 2012:
1. iOS: 51.2 prosent (fremgang)
2. Android: 44.2 prosent (nedgang)
3. RIM. 1.1 prosent (nedgang)
4. Windows: 2.6 prosent (fremgang)
5. Symbian: 0.1 prosent (nedgang)
6. Andre: 0.9 prosent (nedgang)
Alle de europeiske tallene finner du her (PDF).
Kilde:
IDG.se

Annonse
Annonse