Jonathan Ive

Annonse


iPod-designer hedret

Jonathan IveDen 38 år gamle designeren fra London har jobbet 13 år ved Apples hovedkvarter i Cupertino, California. Han er i det store og hele ansvarlig for utseendet til de suksessrike Mac-maskinene i Apples «comeback»-periode fra 90-tallet og fram til i dag.

Mannen bak iPod

Men først og fremst er han mannen bak iPod, dingsen som skulle bli like synonymt med MP3-spiller som Sonys Walkman ble det for kassettgenerasjonen.

Nå får Ive Most Excellent Order of the British Empire (MBE) av dronning Elizabeth, melder nyhetsbyrået Reuters.

Dynget ned av priser

Utmerkelsen ble innstiftet under den første verdenskrig, og var opprinnelig ment for ikke-stridende personer som utmerket seg i denne perioden. I dag gis prisen til personer som har utmerket seg innen kultur og næringsliv.

Annonse


På peishylla hjemme har Ive fra før av mange gjeve designpriser. Hans Apple-kreasjoner er også utstilt som kunst, blant annet i Pompidou-senteret i Paris.

En fyldig presentasjon av Ive og hans produkter finner du på DEesignmuseum.org.

Annonse


Annonse


Annonse


Annonse


Annonse