Verdens første Palm med Windows operativsystem lanseres etter alt å dømme i San Francisco i ettermiddag.Det har lenge gått rykter om at Palm nå forlater sitt eget operativsystem til fordel for Windows Mobile fra erkekonkurrenten Microsoft.
Lang prosess
Først skilte de programvare- og maskinvaredivisjonene sine. Deretter solgte de programvaredivisjonen til japanske Access for 2,1 milliarder kroner.
Og nå tyder alt på at framtidige håndholdte PDAer fra Palm vil kjøre Windows Mobile.
Kjører versjon 5
Den første modellen heter Treo 700, og vil kjøre den siste utgaven av Microsofts operativsystem for mobiltelefoner og håndholdte maskiner – Windows Mobile 5.0.
Annonse
PDA-telelefonen vil i første omgang lanseres som subsidiert modell gjennom teleselskapet Verizon i USA. Planene for Europa og Norge er foreløpig uklare.
Dominerte markedet
Palm hadde i sin tid markedsdominans innefor håndholdte datamaskiner. Men så kom Pocket PC med Microsoft-programvare for fullt fra produsenter som Compaq, HP og Dell. Etter noen år ble Palm en marginal plattform.
Tiden vil vise om de klarer å ta igjen det tapte når de nå er inne i Windows-familien.Kilde:
BetaNews.com
Annonse
Annonse