– Palladium ikke bare for Windows
Microsoft forteller at de ikke ønsker å begrense Palladium-prosjektet utelukkende til Windows, men understreker også at de ikke ønsker å inngå kompromisser.
Nå sier Microsoft til ZDNet News at de ikke har planer om å utestenge åpne kildekode-operativsystemer.
– Vi innser at vi er et viktig selskap, og at vi har et ansvar ovenfor bransjen. Målet er å få så mange mennesker som mulig til å nyte av godene i det vi her snakker om. Vi prøver ikke å gjøre dette til et «Microsoft only»-initiativ, sier produktansvarlig Mario Juarez i Microsoft.
Men…
Uttalelsen er nok kanskje likevel ikke nok for å roe åpen kildekode-miljøene, da Microsoft understreker at de kun vil slippe til Linux og andre under visse forutsetninger, og hvis selskapet selv føler at forholdene ligger til rette for det.
– Dette er Microsofts intellektuelle eiendom, og vi vil ta de nødvendige skritt for å hindre at den blir plyndret. Det viktigste for oss er integriteten i Palladiums programvare, og selv om det kanskje er mulig å gjennomføre dette gjennom et konsortium, vil vi ikke gjøre det hvis vi føler at integriteten kompromitteres, sier Juares til ZDNet NEws.
Spesielt interessert vil forøvrig kanskje ha glede av å finne Micrsosofts Palladium-patentpapirer reprodusert på cryptom.org