Hopp til navigasjon Hopp til innhold

Verdens beste nettsteder

Nær 3000 mennesker var til stede da årets Webby-priser ble utdelt i San Francisco før helgen. Her er listen over de heftige nettstedene som to juryer har utropt til verdens beste.

Webby
Webby ble grunnlagt av filmkunstneren Tiffany Shlain for fire år siden, og er ansett som den mest seriøse av de mange Beste nettsted-konkurransene. På Webby har små nettsteder like store vinnesjanser som de store. Selv om det ble seier for noen europeiske nettsteder, er det amerikanerne som dominerer.

Mange priser – to juryer
Det deles ut to priser i hver kategori, – én fra juryen og én etter åpen avstemning på nettet.

Mange vant begge prisene. Slashdot.org vant en av ”folkejuryens” priser under stor jubel. To nettsteder vant for andre gang på rad: The Onion fikk humor-prisen og BabyCenter fikk handelsprisen.

– I kiss you all!
Belgiske Entropy8 Zuper! vant prisen for digital kunst, og fikk overrakt 270 000 kroner av performance-kunstneren Laurie Anderson.

På scenen gjorde den tyrkiske journalisten Mahir (- I kiss you) stor lykke.For å få en kjapp avvikling, var takketalene begrenset til fem ord.

Her er vinnerne
Her er prisvinnerne i de forskjellige kategoriene, – først de vinnerne juryen pekte ut, deretter vinnerne i folkejuryens avstemning:

Aktivisme: AdBusters – www.adbusters.org
Aktivisme: The Hunger Site – www.hungersite.com

Barn: Scholastic – www.scholastic.com
Barn: Scholastic – www.scholastic.com

Bredbånd: Video Farm – www.videofarm.com
Bredbånd: Atom Films – www.atomfilms.com

Film: Atom Films – www.atomfilms.com
Film: Internet Movie Database – www.imdb.com

Finans: Gomez.com – www.gomez.com
Finans: PayPal – www.paypal.com

Fremragende teknologi: Google – www.google.com
Fremragende teknologi: Google – www.google.com

Handel: BabyCenter – www.babycenter.com
Handel: Amazon – www.amazon.com

Helse: Thrive Online – www.thriveonline.com
Helse: Intelihealth – www.intelihealth.com

Humor: The Onion – www.theonion.com
Humor: The Onion – www.theonion.com

Klubb: Café Utne – cafe.utne.com/cafe
Klubb: Slashdot – www.slashdot.org

Kunst: WebStalker – www.backspace.org/iod/iod4Winupdates.html
Kunst: SFMOMA Presents Bill Viola – www.entropy8zuper.org/

Levesett: Epicurious – www.epicurious.com
Levesett: Blue Mountain Arts – www.bluemountain.com

Magasin: Nerve – www.nerve.com
Magasin: Nerve – www.nerve.com

Moter: Paul Smith – www.paulsmith.co.uk
Moter: Toddoldham.com – www.toddoldham.com

Musikk: Napster – www.napster.com
Musikk: Napster – www.napster.com

Nyheter: Jim Romeneskos Media News – www.poynter.org/medianews
Nyheter: ABCNEWS.com – abcnews.go.com

Personlig nettsted: Cocky Bastard – www.cockybastard.com
Personlig nettsted: Cocky Bastard – www.cockybastard.com

Politikk og juss: Politics.com – www.politics.com
Politikk og juss: FindLaw – www.findlaw.com

Radio: Lost and Found Sound – www.lostandfoundsound.com
Radio: BBC Radio 1 – www.bbc.co.uk/radio1

Reiser: www.outsidemag.com
Reiser: Discovery Travel Channel – www.travel.discovery.com

Spill: Gamespy – www.gamespy.com
Spill: Shockwave.com – www.shockwave.com

Sport: ESPN – www.espn.com
Sport: ESPN – www.espn.com

Sprøtt: Stile Project – www.stileproject.com
Sprøtt: Stile Project – www.stileproject.com

Tjenester: Evite – www.evite.com
Tjenester: Epionions – www.epinions.comTV: MSNBC – www.msnbc.com
TV: CNN – www.cnn.com

Utdanning: Merriam-Webster Word Central – www.wordcentral.com
Utdanning: Merriam-Webster Word Central – www.wordcentral.com

Vitenskap: The Cave of Lascaux – www.culture.fr/culture/arcnat/lascaux/en
Vitenskap: Monterey Bay Aquarium – www.mbayaq.org